Dnia 24 kwietnia w Szkole Podstawowej w Umiastowie obchodziliśmy zakończenie Projektu “Dzień Ziemi”.

Podczas uroczystości zostały podsumowane “zielone zadania”, które przy wsparciu nauczycieli, rodziców oraz sponsorów realizowały przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły.

Projekt miał na celu propagowanie wśród dzieci postaw proekologicznych poprzez ochronę przyrody i recykling.

Dzięki nasionom kwiatów i warzyw otrzymanym od Firmy Plantico – Zielonki, dzieci siały nasiona w własnoręcznie ozdobionych doniczkach. Do tego wykorzystane zostały opakowania przeznaczone do recyklingu. Młodzi przyrodnicy przez wiele dni mogli obserwować wzrost roślin. Dzieci odpowiedzialnie opiekowały się roślinkami, które następnie zabrały do domu, aby posadzić wyhodowane warzywa i kwiaty w przydomowych ogródkach.

Młodzi przyrodnicy uczestniczyli także w warsztatach prowadzonych przez p. Agnieszkę Jarecką- “Kochajmy pszczoły”, podczas których zdobyli wiedzę o tym, jak ważne są owady i w jaki sposób możemy je chronić oraz im pomagać. W ramach “zielonego zadania” przedszkolaki wykonały “hotel dla owadów”.

Kolejnym bardzo ciekawym gościem był p. Mariusz Morkowski, edukator z Kampinoskiego Parku Narodowego, który poprowadził zajęcia terenowe niedaleko szkoły. Dzieci z ciekawością odkrywały, ile zwierząt zamieszkuje obok nas, wsłuchiwały się w zielone serce przyrody, tropiły ślady zwierząt i poznawały świat roślin w najbliższej okolicy. Warsztaty te były dofinansowane przez Urząd Miasta i Gminy Ożarów Mazowiecki oraz Radę Rodziców przy Szkole w Umiastowie.

Do kolejnych zadań należało wykonanie przez dzieci interesującego prezentu dla Ziemi z wykorzystaniem surowców wtórnych. I tu kreatywność oraz pomysłowość naszych podopiecznych przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Wymiar edukacyjny miały również plakaty ” Życzenia dla Ziemi”, przygotowane przez poszczególne klasy. Hasła w nich zawarte zachęcały do dbania o naszą Ziemię.

Następnie wspólnie zaśpiewano kanon ” Ekologiczny Świat”, który przygotowały dzieci.

Ważnym elementem projektu było posadzenie przez Samorząd Uczniowski drzewka dla Ziemi. Głóg podarowany przez Gospodarstwo Szkółkarskie Kampinoskiego Parku Narodowego w Julinku zdobi teraz ogród szkolny. Podobnie, jak i piękne, kolorowe bratki ofiarowane przez Gospodarstwo Ogrodnicze Umiastowscy, które dzieci posadziły na szkolnych grządkach.

Propagując zdrowe odżywianie, każde dziecko otrzymało zdrowe przekąski podarowane przez firmę Bio Planet z Leszna k/ Warszawy .

W podziękowaniu za podjęte działania i ogromne zaangażowanie, dzieci otrzymały zabawki, zakupione ze środków pozyskanych od Urzędu Miasta i Gminy Ożarów Mazowiecki.

Cieszy nas fakt tak szeroko podjętych działań na rzecz środowiska przyrodniczego oraz tak wspaniałą współpracę naszej szkoły z licznymi instytucjami.

Dzięki temu uczniowie mogli w atrakcyjny i ciekawy sposób wzbogacić swoją wiedzę oraz budować dobre nawyki na rzecz ochrony przyrody.

Kierujemy serdeczne podziękowanie dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie obchodów Dnia Ziemi: dzieciom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły, a także:

– Radzie Rodziców przy Szkole w Umiastowie,

– Urzędowi Miasta i Gminy Ożarów Mazowiecki,

– Firmie Plantico – Zielonki,

– Firmie Bio Planet z Leszna k/ Warszawy,

– Gospodarstwu Szkółkarskiemu Kampinoskiego Parku Narodowego w Julinku,

– Gospodarstwu Ogrodniczemu Umiastowscy,

– p. Agnieszce Kornfeld – sklep Pan Kameleon.

Organizatorzy: Renata Kusztal, Krystyna Antczak- Jończyk, Joanna Łabusiewicz